Hout is goud. Vanuit het oogpunt van duurzaamheid is hout in de bouw bezig aan een opmars. Zolang er maar op een verantwoorde manier bomen worden aangeplant. Ingenieursbureau Boorsma zag halverwege de jaren tachtig al de voordelen van houtskeletbouw en specialiseerde zich sinds die tijd in de bouwmethode. Wessels: “Het is al lang een stabiel onderdeel van onze werkzaamheden, maar de laatste jaren zien we dat architecten, projectontwikkelaars en vastgoedbeheerders in toenemende mate kiezen voor houtskeletbouw. Hout is vanuit het oogpunt van circulariteit beter dan andere bouwmaterialen, want goed herbruikbaar. Maar het kost ook minder energie tijdens de bouw. Zowel de productie van cement voor beton als het maken van kalkzandsteen vraagt veel energie omdat het moet worden verhit. Bij hout hoeft dat niet. Dus ook vanuit dat oogpunt is het beter voor het milieu. Daarnaast leent houtskeletbouw zich uitstekend voor industrialisatie waarbij de werkzaamheden op de bouwplaats tot een minimum worden beperkt. Houtskeletbouw is een van onze specialismen aangezien we er al zo’n 35 jaar mee werken en we aan de wieg stonden van de Vereniging Houtskeletbouw. Door al die ervaring zijn we goed op de hoogte van de normen en richtlijnen. Mensen weten ons daarom te vinden.”
Sluisdeur 2.0
Maar Boorsma is meer dan specialist in houtskeletbouw. Het ingenieursbureau richt zich voornamelijk op de pijlers civiel en bouwtechniek. Boorsma werkt aan alle facetten binnen het ontwerptraject van grond-, weg-, waterbouw- en infrastructurele objecten, kantoren, woningbouw, winkels en appartementencomplexen. De brede inzetbaarheid wordt door klanten gewaardeerd. “Omdat we meerdere disciplines beheersen hoeven klanten niet meerdere bedrijven te benaderen. Bij de plaatsing van een brug bijvoorbeeld pakken we het geotechnische deel aan, kijken we wat voor brugdelen er geplaatst moeten worden, maar weten ook welke bedieningstechniek het best past. Binnen de bouwdiscipline zijn we onze klanten ook op meerdere aspecten van dienst: we geven bouwtechnisch advies, maken bestekken en kostenramingen en verzorgen aanbestedingen en het bouwmanagement. Klanten vinden het fijn het hele pakket bij één bedrijf onder te kunnen brengen. Eén aanspreekpunt en geen kans op fouten doordat raakvlakken tussen disciplines goed beheerst worden.”
Op het civiele vlak is Boorsma landelijk een bekende speler. Sinds begin dit jaar is Boorsma een door ProRail erkend ingenieursbureau. Dit betekent dat ze inzetbaar zijn voor spoorprojecten. Daarnaast is Boorsma een van de bedrijven die als onderdeel van de raamovereenkomst ingenieursdiensten met Rijkswaterstaat projecten voor de overheid uitvoert. “Zo zijn we door Rijkswaterstaat gevraagd om een houten sluisdeur 2.0 te ontwikkelen. Dat zijn prachtige opdrachten. Om de ambachtelijke houten sluisdeur een nieuw leven te geven in een modern jasje.”
Abraham
Begin oktober vierde Boorsma het 50-jarig bestaan. Nadat ingenieur Kees Boorsma het bedrijf in Leeuwarden als eenmanszaak startte, werken er inmiddels ruim vijftig mensen. Het plan is de komende tijd tot ongeveer zestig medewerkers verder te groeien. “Meneer Boorsma is de pensioengerechtigde leeftijd al lang en breed gepasseerd, maar nog steeds erg geïnteresseerd in het bedrijf”, vertelt Wessels. “Hij komt elke week één of twee keer op de koffie. Met onze medewerkers hebben we een mooi feest gehad om het 50-jarig bestaan te vieren. We zijn een aantal dagen weggeweest en hebben onder andere gedineerd en geslapen op het beroemde stoomschip SS Rotterdam. Een prachtige locatie en een mooie manier om ook op een andere manier met collega’s op stap te zijn.“